Portál zdravia | BioMedica-Prague.cz

BioMedica-Prague. cz – Dlhodobo najpopulárnejší portál o zdraví. Zdravie, Krása, Hubnutí, Novinky zo sveta medicíny.

Zdravá pokožka

Zdravá pokožka


Atopický ekzém je nejčastější onemocnění kůže. Jedná se o zánětlivé, chronické onemocnění, které vzniká geneticky. Atopický ekzém není nakažlivé onemocnění a jedná se o poruchu kožní bariéry. Tato nemoc je nevyléčitelná, ale správnou léčbou a prevencí lze docílit stavu, kdy je na pohled kůže pacienta v pořádku.

Geneticky se nedědí nemoc jako taková, ale pouze sklon k této chorobě, který je doživotní. Je tedy nezbytné pečovat o kůži po celý život. Hlavním cílem léčby atopického ekzému je zahojit zevní projevy na kůži, stabilizovat onemocnění tak, aby se projevovalo co nejméně. Důležité je také zabránit tomu, aby v budoucnosti nedocházelo k dalším komplikacím a neprojevovaly se další příznaky, jako je astma, senná rýma a podobně.

Jak se atopický ekzém projevuje?

Atopický ekzém se projevuje suchou kůží, svěděním a také kožním zánětem. Tyto příznaky svědčí o špatné funkci kožní bariéry. Zdravý člověk má pokožku pokrytou kožním filmem, který u atopika chybí. Kvůli nedostatečnému kožnímu filmu dochází k rychlému odumírání buněk, a tak se do pokožky snadno dostanou škodlivé látky. Atopický ekzém krém má za úkol vytvářet kožní film, přes který se škodliviny do pokožky nedostanou.

Dalšími projevy je červená kůže, její loupání, prasklinky, pupínky, puchýřky a podobně. Svědění trápí pacienta zejména v noci, a tak ovlivňuje kvalitu jeho spánku.

3 formy atopického ekzému

Atopický ekzém se rozděluje na tři základní formy. První je forma kojenecká, kdy se atopický ekzém projevuje už kolem třetího měsíce věku dítěte. Nejčastěji se objeví onemocnění na obličeji, hlavně na čele, bradě a tvářích.

Další variantou je forma dětská, která se objevuje u dětí v předškolním věku. Postihuje hlavně záhyby těla, jako je krk, zápěstí a kotníky https://cs.wikipedia.org/wiki/Botulotoxin. Poslední možností je dospělá forma, která se objevuje výjimečně, a projevuje se v oblasti obličeje, dekoltu a na rukách. Na webu www.medicina.cz se můžete dočíst, že se atopický ekzém objevuje hlavně u dětí. A může se objevit i na jiných místech těla, než jsme uvedli.

Rate this post