Portál zdravia | BioMedica-Prague.cz

BioMedica-Prague. cz – Dlhodobo najpopulárnejší portál o zdraví. Zdravie, Krása, Hubnutí, Novinky zo sveta medicíny.

Hubnutí po 40

Hubnutí po 40


To jsou věty z jedné reklamy a vždycky, když jsem je slyšela, říkala jsem si, jaké je to balamutění. Až na výjímky, je to vždycky vaše chyba. Existují závažná onemocnění, metabolické poruchy, genetické poruchy, ale je to jen opravdu mizivé procento v celkovém počtu lidí obézních či s nadváhou. Ano, potvrzuji, že s věkem se člověku zpomaluje metabolismus a hubnutí nejde tak snadno. Ano, souhlasím s tím, že přicházejí hormonální změny, které mohou za nechtěné přibíráné na váze zejména v oblasti břicha. Jsem ale toho názoru, že vždycky je to jen a jen na nás, jaký životní styl si vybereme. V každém věku máme na výběr, co budeme jíst. Zdravé stravování není dražší než to nezdravé, je to o množství a výběru. V každém věku si můžeme vybrat sport nebo chcete-li pohybovou aktivitu, která nás bude bavit a budeme ji zvládat.  Jídlo, pohyb a psychická pohoda https://cs.wikipedia.org/wiki/Bezlepkov%C3%A1_dieta. To je základ.

Právě jsem se do takového životního období přehoupla a tak i z vlastní zkušenosti mohu říct, že člověk na sebe začíná mít víc času. Vše se už netočí jen kolem dětí. Ty odrůstají, osamostatňují se, pomáhají s domácností. I když jsou doma, jsou zalezlé v pokojíčku a já si můžu dělat svoje věci. I když další slova nemusí platit pro všechny, většinou máme, kde bydlet, máme práci a peníze za ni. Dříve se hodně věcí točilo kolem aktivit s dětmi, najednou začnou děti se svými aktivitami bez nás a my můžeme víc času strávit sami s partnerem a s přáteli.

První otázka je PROČ? Nadváha a obezita jsou jasně definované lékařské pojmy. Když máme jen nadváhu, již se zvyšují rizika některých onemocnění https://cs.wikipedia.org/wiki/Poruchy_p%C5%99%C3%ADjmu_potravy. Máme se ale spoléhat na tabulky? Někteří lidé z pásma nadváhy, kteří žijí aktivní život, zdravě jedí, sportují mají velmi dobré zdraví. Děláte to tak? Proč tedy hubnout? Proč se nesmyslně snažit dostat na váhu, kterou jsme měli před 20 lety nebo jsme ji neměli nikdy? Je pro nás vzorem vychrtlá modelka? Pro mě tedy ne.

Budete-li v pásmu obezity, je na místě s hubnutím začít. Není to ale otázka nějakého ohraničeného období jsem. Od teď budu hubnout, do léta, po vánocích začnu, teď se mi to nehodí a tak podobně.  Jde o to, udělat trvalou změnu, která nám bude vyhovovat a kterou budeme schopni dodržovat doživotně bez větších problémů. Trápit se skoro hladovkami a jednostrannými dietami je nesmysl. Jako mladé slečny jsme chtěly hlavně dobře vypadat. Ne že bych nyní ráda dobře nevypadala, ale ty priority, proč chci být štíhlá, jsou jiné. Chci být zdravá teď a ještě mnoho dalších let, chci být aktivní, mít dobrou fyzičku, abych mohla cestovat, sportovat, podnikat výlety s dětmi a později s vnoučat, jezdit na kole, plavat, šnorchlovat, tancovat, chodit do hor, chci mít zdravou pozitivní mysl, chci ráno vstávat s dobrou náladou a bez bolestí kloubů… a je ještě mnoho a mnoho důvodu pro to, abych… byla štíhlá? Slovo štíhlá se mi dostalo do roviny se slovem zdravá a fit. Ano, začíná jít o zdraví a kvalitu života.

Rate this post