
Co na bolest v krku při polykání?
Snad každý už zažil bolest v krku a ví, že tento druh bolesti není dvakrát příjemný. Hlavně tehdy, když máte problém s polykáním a nemůžete se ani pohodlně najíst či napít. Pokud vás trápí bolest v krku a nevíte si rady, čtete ten správný článek.
Běžně se dá léčit bolavé hrdlo i doma a potíže za den či dva pominou. Pokud vám však nic z domácí „lékárny“ nepomáhá, určitě zajděte k lékaři. Řekněme si tedy něco o té první možnosti o svépomocné léčbě.
Co pomáhá na bolest v krku?
Často kloktejte
- Kloktejte ze solí: Do sklenice si napouštějte teplou vodu a nasypte do ní půl lžičky soli. S tímto slaným roztokem kloktejte každou hodinu cs.wikipedia.org. Sůl působí antisepticky a pomáhá ničit hleny.
- Kloktadlo z jedlé sody: Roztok, který zmírní zánět, připravíte rozpuštěním půl lžičky přípravku ve sklenici teplé vody. 100-gramové sáček koupíte v obchodě za několik centů.
Užívejte více vitamínu C
Vitamín C posiluje organismus a pomáhá při boji s infekcemi. Zvyšte tedy dávku a užívejte třikrát denně 1000 mg vitamínu C. Pokud byste dostali průjem, snižte dávku.
Kromě užívání tabletek, které obsahují vitamin C, byste měli jíst více žlutého a oranžového ovoce. Zejména citrony, pomeranče a mandarinky, které obsahují dostatečné množství tohoto vitamínu https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikotin.
Vitamín C proti bolesti v krku
Česnek jako lék proti bolesti v krku
Česnek má schopnost ničit bakterie a viry, takže by neměl chybět na vašem jídelníčku. Během bolestí v krku si oloupejte jeden stroužek česneku a cucejte ho. Existují i tobolky, které obsahují výtažek z česneku. Tyto tobolky jsou prý šetrnější k žaludku, ale volba je jen na vás.
Med vás zbaví bolesti
Med se již odpradávna používá při léčbě bolavého hrdla. Má hojivé účinky a působí antibakteriálně. Připravte si chutný nápoj, který vám „pohladí“ bolavé hrdlo:
- Citronová šťáva s medem: Šťávu z poloviny citrónu zamíchejte s horkou vodou a přidejte do ní dvě lžičky medu.
- Bylinný čaj s medem: Do sklenice s čajem přidejte dvě až tři lžičky medu cs.wikipedia.org.
Účinná prevence
- Skoncujte s kouřením – tabákový kouř působí na sliznici velmi dráždivě.
- Dýchejte nosem, ne ústy – přirozený způsob, jak před vdechnutím zvlhčit vzduch.
- Častěji si vyměňujte zubní kartáček – drží se na ní bakterie a pokud si při mytí zubů zraníte dáseň, dostanou se vám do krve.
- Častěji si myjte ruce – hlavně v období chřipky.
Pokud máte horečku, problémy s těžkým polykáním a otevíráním úst nebo bolest neprojde ani po týdnu, navštivte lékaře. Určitě ho navštivte i tehdy, když vás bolí uši či vyplivával hleny.