Portál zdravia | BioMedica-Prague.cz

BioMedica-Prague. cz – Dlhodobo najpopulárnejší portál o zdraví. Zdravie, Krása, Hubnutí, Novinky zo sveta medicíny.

Astma – projevy a léčba

Astma – projevy a léčba


Astma, resp. astmatický záchvat nastává tehdy, když se do přecitlivělých plic dostanou běžné látky, jako například kouř, pyl nebo roztoče. Někdy záchvat vyvolá i stres, rozrušení nebo hormonální výkyvy. Existují dokonce i případy, kdy zůstává příčina nezjištěna.

Projevy astmatu a možnosti její léčby

Příznaky

Osoba, která trpí astmatem, většinou kašle a má svíravý pocit v hrudníku. Během astmatického záchvatu dochází ke křečovitým stahem průdušinek a zhoršenému dýchání. Křeče uvolňují látky, které podporují tvorbu hlenů v dýchacích cestách a způsobují zánět https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikotinov%C3%BD_acetylcholinov%C3%BD_receptor.

 

Jak reagovat během záchvatu?

V první řadě se pokuste zachovat klid, protože panika projevy jen zhoršuje. Při vážných záchvatech si co nejdříve nasaďte inhalátor. Dýchejte a v kritické situaci vypijte nápoj, který obsahuje mnoho kofeinu (například silnější kávu, energetický nápoj nebo dvě sklenice koly). Kofein se používá jako lék proti astmatu, protože pomáhá uvolňovat dýchací cesty.

Přípravky, které zabrání zánětu

Konzumujte více ryb, například lososa nebo tuňáka https://cs.wikipedia.org/wiki/Neku%C5%99%C3%A1ck%C3%A1_restaurace. Ryby totiž obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které příznivě působí proti astmatu. Tyto látky jsou schopny zastavit působení látek, které vyvolávají zánět dýchacích cest. Pokud ryby často nejíte, vyzkoušejte tobolky rybího tuku (poraďte se nejprve s lékařem).

Indické koření kurkuma se používá nejen v kuchyni, ale i jako lék proti astmatu. Toto koření má silný protizánětlivý účinek a obsahuje sloučeniny, které brzdí uvolňování prostaglandinů.

Důležitá prevence

  • V chladném počasí noste šál, abyste přímo nevdechovali studený vzduch www.sciencedirect.com.
  • Snažte se nejíst velmi kořeněná jídla.
  • Pokud kouříte, tak přestaňte. Také se nezdržujte v zakouřených prostorách.
  • Vyhýbejte se hořícím krbem nebo kamnům, ve kterých se topí dřevem nebo uhlím.
  • Tento záznam byl přidán do Onemocnění a označený prevence, zvýšená psychická zátěž dne.

Rate this post